11 مورد برای پیشگیری از سرما خوردگی

توصیه برای پیش گیری از سرماخوردگی .                      

همیشه می گویند: پیش گیری بهتر از درمان است! شما هم این حرف یا گفته را حتما قبول دارید و البته دوست هم ندارید که گرفتار بیماری ناشناخته ای به نام سرماخوردگی شوید. برای پیش گیری از این بیماری، یازده روش با مشورت دکتر علی حسینی پیش پایتان یا جلوی رویتان می گذاریم، امیدواریم که قبل، حین و بعد از سرماخوردگی به کارتان بیایند.

 ١ - دستتان را بشویید 
بیشتر ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند. کسی که سرماخورده است توی دست هایش عطسه کرده و سپس اشیایی مانند تلفن، صفحه کلید رایانه یا لیوان را لمس می کند. میکروب ها می توانند برای ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده باقی بمانند تا به فرد بعدی منتقل شوند. بنابراین باید دست های خود را مکرر بشویید. در صورتی که امکان شستن دستتان را ندارید، دست هایتان را بسیار سخت برای یک دقیقه به هم بمالید. این کار باعث جدا شدن اکثر ویروس های سرماخوردگی از پوست می شود.

 ٢ - سرفه و عطسه را با دست نپوشانید 
به این دلیل که ویروس ها و میکروب ها به پوست دست می چسبند، پوشاندن سرفه و عطسه با دست باعث انتقال میکروب ها به دیگران می شود. زمانی که احساس می کنید در حال سرفه یا عطسه هستید، از یک دستمال استفاده کنید و بلافاصله آن را دور بیندازید.

 ٣ - صورتتان را لمس نکنید 
ویروس های سرماخوردگی از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن شما می شوند. لمس صورت کودکان راه اصلی ابتلای آنان به سرماخوردگی است و همچنین موجب انتقال سرماخوردگی از آنان به والدینشان می باشد.

 ۴ - مقدار زیادی مایعات بنوشید 
آب، سیستم بدن شما را شست وشو می دهد و باعث خروج سموم از بدن می شود. یک فرد بالغ سالم به طور متوسط روزانه ٨ لیوان مایعات نیاز دارد.

 ۵ - از سونا استفاده کنید 
یک مطالعه در سال ١٩٨٩ در آلمان نشان می دهد افرادی که هفته ای دو بار به سونا می روند، به میزان ۵٠ درصد کمتر از بقیه دچار سرماخوردگی می شوند. وقتی به سونا می روید هوایی که استنشاق می کنید بالاتر از ٨٠ درجه است و این درجه حرارت باعث از بین رفتن ویروس های سرماخوردگی می شود.

 ۶ - هوای  آزاد استفاده کنید 
استفاده منظم از هوای  آزاد مهم است. به خصوص در هوای سرد زمانی که سیستم حرارت مرکزی، بدن شما را خشک می کند و شما را نسبت به ویروس سرماخوردگی آسیب پذیرتر می کند. همچنین اکثر افراد زمانی که هوا سرد است در خانه و محوطه های بسته می مانند بنابراین میکروب های بیشتری در اتاق های خشک و شلوغ در حال گردش است.

  ٧- ورزش های منظم داشته باشید 
ورزش های آیروبیک باعث پمپاژ بیشتر خون توسط قلب، تنفس سریع تر و انتقال اکسیژن بیشتر از ریه به خون و تعریق بیشتر بدن می شود. این ورزش ها باعث افزایش سلول های مقابله کننده با ویروس در بدن می شود.

 ٨ - غذاهای گیاهی بخورید 
مواد شیمیایی طبیعی موجود در گیاهان باعث افزایش ویتامین های بدن می شود. بنابراین قرص های ویتامین را کنار گذاشته، میوه و سبزیجات سبز تیره، اسفناج، هویج، کاهو و گوجه فرنگی و دیگر مواد این چنینی مصرف کنید.

 ٩- ماست بخورید 
مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه یک فنجان ماست کم چرب می تواند حساسیت شما را به سرماخوردگی تا ٢۵ درصد کاهش دهد.

 ١٠ - سیگار نکشید 
آمار نشان می دهد که سیگاری ها بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند. حتی نزدیک به افراد سیگاری بودن به طور واضح سیستم ایمنی را از بین می برد. دود راه های هوایی بینی را خشک کرده، مژک های آن را فلج می کند.

 ١١ - راحت و آسوده باشید 
اگر بتوانید آرامش داشته باشید، می توانید سیستم ایمنی خود را به هنگام نیاز فعال کنید. تمرین کنید که در ذهن تصاویر آرامش بخش و شاد تصور کنید. این کار را روزانه به مدت ٣٠ دقیقه تا ماه ها تکرار کنید. افرادی که سعی می کنند آرام باشند، اما در واقع خسته اند، در مواد شیمیایی خونشان هیچ تغییری دیده نمی شود

منبع :

http://www.hamtanab.com/showarticle.aspx?cat=9&id=1234آقای رضا قاسمی 

/ 8 نظر / 17 بازدید
هاله مامان ارشیا

چقدر مفید بود عزیزم[ماچ]دستت درد نکنه[لبخند] برای لطف و راهنماییت هم ممنون[ماچ] من احمق امشب اومدم به ارشیا ماکارونی دادم محبوبه جون ... اونم گلاب به روتون همرو اورد بالا[گریه]الان عذاب وجدان داره منو میکشه[گریه]

کدبانوی دیجیتالی

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

سحر مامان شانلی

سلام عزیزم! خوبین ممنونم از لطفت. وای چقدر خجالت کشیدم! خیلی حرف بیربطی زدم نمیدونم چند تا داستاناتو خوندم یک جایش چرا همچین فکری کردم. ارزوی بهترینا رو براتون دارم و سایه مادر و پدرو دوستدارانتون همیشه بالای سرتون باشه. بازهم ببخشید. از این راهای پیشگیری سرماخوردگی هم هم تشکر که نوشتین خیلی مفید هستن [ماچ][گل][قلب]

آزیتا مامان شینا

سلام طاها جون و مامان محبوبه عزیز! از آشنائی با شما خوشحالم.و با افتخار من هم شما رو لینک میکنم.[لبخند] در ضمن پست بسیار مفیدی گذاشتی.ممنون[چشمک] [ماچ][ماچ][ماچ]با طاها خوشگله.

الی

سلام مامان طاهای عزیز مرسی که اولین نفر بودی به متن بی مزه من نظر دادی ممنون

الی

راستی اینم آدرس اون یکی وبلاگمه تونستی یه سری هم به اینجا بزنی کلی ذوق مرگ میشم